Nowoczesne i zadbane mieszkanie to marzenie wielu osób. Efekty, jakie jesteśmy w stanie zastać po generalnym remoncie, potrafią zachwycić i wprawić w zaskoczenie niejedną osobę. Czy jednak jesteśmy w stanie czekać aż tyle czasu na ostateczny rezultat? Ile schną tynki?
Nieważne czy stawiamy na nowoczesny styl i minimalizm, czy też raczej marzy nam się mieszkanie w stylu retro, żeby uzyskać, to o co nam docelowo chodzi, niezbędny jest zazwyczaj remont, a przynajmniej małe odświeżenie mieszkania. Ile schną tynki i dlaczego tak wiele osób podczas całego remontu niecierpliwi się i definitywnie mówi, że to ich ostatnie tego typu przedsięwzięcie w życiu?
Spis treści
Czy tynkowanie ścian jest konieczne?
Ile schną tynki? Tynkowanie jest jednym z tych procesów, które od razu kojarzą nam się z remontem. Czy jednak wiemy na czym ono dokładnie polega i po co się je w ogóle robi?
Można rzec, że tynkowanie ma charakter prewencyjny, a co za tym idzie, ma ono chronić ściany i mury przed wilgocią (a więc i również, powodującą choroby, pleśnią oraz zagrzybieniem), przed zniszczeniami, nierównościami, przed zabrudzeniami, a nawet przed ogniem. Dlatego też, jeżeli wydaje Ci się, że jest to etap całkowicie zbędny i czasochłonny, a Ty możesz śmiało go pominąć, to jesteś w błędzie.
Czas schnięcia tynku
Mówi się, że z tynkowaniem każda, nawet mniej doświadczona osoba, powinna sobie poradzić. Wymogiem jest jednak pojęcie na temat tego co się robi, a mianowicie tynkowanie wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej. Kluczem jest tutaj jednak dodatkowo cierpliwość i wytrwałość, gdyż, żeby móc kontynuować dalsze prace wykończeniowe, obligatoryjnym jest, żeby tynk całkowicie wyschnął, a to już trochę trwa.
Ile schną tynki? Wpływ na to będzie miało wiele czynników, ale można się tutaj domyślić, że jednym z ważniejszych będzie duże nasłonecznienie oraz grubość nałożonej warstwy tynku. Wszystko też będzie zależało od poziomu wilgotności powietrza, rodzajów tynków oraz pozostałych warunków atmosferycznych – w zimne oraz wilgotne dni czas schnięcia się oczywiście wydłuży.
Ponadto, im też fragment poddawany tynkowaniu będzie większy i można rzec cięższy, tym ten czas oczekiwania na wyschnięcie będzie dłuższy.
Ile schną tynki cementowo-wapienne?
Dla osób mniej cierpliwych, które zastanawiają się, ile schną tynki, warto od razu wskazać, że inaczej schnie tynk gipsowy i cementowo-wapienny. Najdłużej schną bowiem tynki cementowo-wapienne. Wskazuje się, że czas ten wynosi 28 dni. Tynki gipsowe wysychają szybciej (nawet o połowę), gdyż już po 14 dniach efekt powinien być gotowy.
Pamiętajmy jednak, że wspomniane powyżej czynniki również będą miały wpływ na ten czas i w praktyce podane ilości dni mogą się odrobinę wydłużyć, bądź też wręcz przeciwnie.
Ile schną tynki – efekt po użyciu osuszaczy
Warunki atmosferyczne oraz kwestie, mówiąc oględnie, od nas niezależne to jedno, wykonując bowiem tynkowanie i czekając aż wyschnie, powinniśmy sami też wiedzieć, co zrobić, żeby nie zaszkodził im nadmiar wilgoci, kiedy użyć kolejnej warstwy, po jakim czasie można przystąpić do dalszych prac czy też jak zapobiec nierównomiernemu lub zbyt szybkiemu wysychaniu tynku.
Kwestii tych jest naprawdę sporo i o ile do wprawy praktycznej można rzeczywiście samemu dojść, o tyle czynności te musi poprzedzić wspomniana już duża wiedza teoretyczna, którą wykonujący powinien mieć w jednym paluszku.
Dlatego też pamiętajmy, że w przypadku schnięcia tynków cementowo-wapiennych, należy je regularnie zwilżać wodą (są one podatne na pęknięcia i naprężenia), a w przypadku tynków gipsowych, powinniśmy zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza, tak ażeby zapobiec dostaniu się nadmiernej wilgoci.
Pozwól tynkowi wyschnąć – czego nie robić?
Ile schną tynki? Przyjmuje się, że 1 mm grubości warstwy tynku potrzebuje jednego dnia na wyschnięcie. Idąc zatem proporcjonalnie, 2 mm będą schły 2 dni, 3 mm 3 dni itd. Oznacza to, że zanim dana warstwa zaprawy tynkarskiej nie wyschnie, nie powinno się podejmować dalszych czynności, ażeby zapewnić pełną wytrzymałość i nie zmarnować efektów wykonanej pracy.
Czego jeszcze nie powinniśmy robić? Na pewno nie powinniśmy nic na siłę przyspieszać, a zatem dodatkowymi czynnościami doprowadzać do naturalnego schnięcia i tym samym np. niepotrzebnie wentylować pomieszczenie, bądź też unikać ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Odpowiednia ilość słońca jest oczywiście wskazana, ale we wszystkim należy zachować umiar. Zbyt szybkie wysychanie może bowiem doprowadzić do nieestetycznych rys na powierzchni, a nie o to docelowo nam chodzi.
Ile schną tynki? Od czego zależy jak długo schnie tynk?
Jak zatem widzimy, chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, ile schną tynki, nie ma na nie jednoznacznej i konkretnej odpowiedzi. Wpływ tutaj będzie miało tak wiele czynników, że odpowiedzi na tak zadane pytanie może być co najmniej kilka.
Prawda jest jednak taka, że ten wpływ mamy zarówno my, jako wykonawcy oraz koordynatorzy prac i warunków od nas zależnych, jak również czynniki zewnętrzne, które są już od nas całkowicie niezależne, a mianowicie temperatura powietrza, nasłonecznienie czy też zbyt duża wilgotność powietrza.
Doświadczony budowlaniec, specjalizujący się w kompleksowych pracach budowlanych, remontach i wykończeniach, z dbałością o najwyższą jakość i precyzję wykonania.