Gruntowanie ścian to często pomijany krok przed malowaniem, co potem prowadzi do różnych problemów. Sprawdź, dlaczego należy gruntować, jak gruntować ściany i jak przygotować podłoże to tego zabiegu.

Malowanie ścian to najczęściej przeprowadzana czynność w każdym domu. Dzięki takiej zmianie można tanio i szybko odmienić styl w mieszkaniu, a tym samym dopasować wnętrze do zmieniających się trendów. Przed pomalowaniem należy jednak zagruntować ściany, dzięki czemu zwiększa się przyczepność farby. Jak gruntować ściany i jak przygotować podłoże?

Gruntowanie ścian przed malowaniem – dlaczego jest tak ważne?

Gruntowanie ścian przed malowaniem jest zabiegiem, który związany jest z odpowiednim przygotowaniem podłoża przed malowaniem. Ściana musi być gładka i jednolita, by farba dobrze się nakładała, a po wyschnięciu prezentowała. Grunt powoduje, że podłoże jest mniej chłonne, dzięki czemu produkty malarskie zwiększają swoją przyczepność. To oczywiście prowadzi do tego, że zużyjesz mniej farby.

Preparaty gruntujące mają wiele właściwości, w tym chronią podłoże przed grzybami i pleśnią. Po zagruntowaniu ściany powstaje na niej powłoka, dzięki której ściana oddycha. Odpowiadając zatem na pytanie, dlaczego należy gruntować ściany, przede wszystkim chodzi o dobre przygotowanie podłoża pod farbę, ale też tapetę. Grunt wyrównuje powierzchnię i tworzy specjalną powłokę, dzięki której mniej zużyjesz farby i unikniesz nieestetycznych zacieków.

Jak gruntować ściany? Wskazówki, dzięki którym zagruntujesz powierzchnię szybko i dobrze

Jak gruntować ściany, by dobrze przygotować podłoże przed malowaniem czy tapetowaniem? Najpierw musisz sprawdzić, czy na pewno ściana i sufit muszą być gruntowane. Gruntu użyj w przypadku mieszkania czy domu, który kupiłeś w stanie deweloperskim, a także, gdy były kładzione nowe tynki lub gładzie. Nie możesz gruntować, gdy ściany jeszcze nie wyschły. Również ściany, na których wykonywałeś poprawki lub na których znajdują się stare farby, wymagają nałożenia gruntu.

Przed przystąpieniem do prac musisz przygotować pomieszczenie. Zabezpiecz powierzchnie, które nie będą gruntowane, a do tego przyda się folia malarska i taśma papierowa malarska. Następnie usuń wszelkie zabrudzenia ze ścian mydłem malarskim i poczekaj do wyschnięcia ściany. Do nakładania gruntu użyj wałka lub pędzla i pamiętaj, by zrobić to równomiernie. W razie potrzeby możesz nałożyć drugą warstwę po czasie, który określił producent.

Czym gruntować ściany przed malowaniem? Jaki grunt do ścian wybrać?

Na rynku możesz znaleźć różne preparaty gruntujące, które nadają się do nałożenia na ściany, które będą malowane lub tapetowane. Grunt musisz dopasować do rodzaju powierzchni, ale też warunków, jakie panują w konkretnym pomieszczeniu. Ważnym wyznacznikiem jest też farba, którą ściany będą następnie malowanie. Wśród popularnych preparatów gruntujących znajdują się grunty wzmacniające, które nadają się na powierzchnie z tynkami gipsowymi, klejami, ale też pod podłoża ceglane.

Jeśli zależy Ci na tym, by zmniejszyć chłonność i ilość pylenia, to użyj gruntu głęboko penetrującego. Do wyboru masz też grunt szczepny, który tworzy mocną powłokę i nadaje się pod tynki lub farby wodne. Możesz też go użyć do powierzchni gipsowych, betonowych, ale też cementowych i wapiennych. Jeśli zamierzasz stosować farby silikonowe, to grunt silikonowy będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Brak gruntowania ścian – jakie konsekwencje może wywołać?

Wiesz już, jak gruntować ściany i kiedy musisz to robić. Warto teraz zastanowić się, czym skutkuje brak gruntowania i jakie konsekwencje może to wywołać. Przede wszystkim niezagruntowana ściana powoduje, że musisz użyć większej ilości farby, co oczywiście wpływa na koszty remontu. Dodatkowo bez gruntowania farba może po pewnym czasie się łuszczyć, ale też nie uzyskasz jednorodnej powłoki malarskiej. Bez gruntu na ścianie mogą pojawić się zacieki lub smugi, a także przebarwienia. Mniejsza jest też przyczepność farby, co może doprowadzić do jej odpadania w momencie odrywania taśmy malarskiej.

Są jednak pewne sytuacje, w których gruntowanie nie jest konieczne. W przypadku gdy ściany pokryte były wcześniej farbą lateksową lub akrylową, a na powierzchni nie ma pęknięć czy zarysowań, to nie ma konieczności nakładania gruntu. Również w przypadku tych farb, gdy nie ma pylenia, nie musisz nakładać preparatu gruntującego. Możesz łatwo sprawdzić, czy ściana wymaga gruntowania. Dotknij i przetrzyj ścianę ręką i zobacz, czy jest ona czysta. Jeśli tak, to znaczy, że ściana jest dobrze związania i gruntowanie nie jest konieczne.

Jakie ściany gruntować przed malowaniem i jak przygotować podłoże?

Podsumowując, jak gruntować ściany, by zrobić to dobrze, zależy od odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim dopasuj grunt to rodzaju podłoża i nałóż preparat równomiernie. Gruntowanie zmniejsza chłonność podłoża i zwiększa przyczepność farby, co prowadzi do mniejszego jej zużycia. Dodatkowo unikasz w ten sposób zacieków i smug, a powierzchnia ściany jest jednolita i gładka. Nie pomijaj tego etapu przygotowania ściany przed malowaniem, bo w krótkim czasie będziesz musiał na nowo robić remont.

Kategorie: Budownictwo

Leon Krzyżanowski

Doświadczony budowlaniec, specjalizujący się w kompleksowych pracach budowlanych, remontach i wykończeniach, z dbałością o najwyższą jakość i precyzję wykonania.