Przygotowanie podłoża pod malowanie, płytki czy tapety wymaga nałożenia tynku. Który tynk wybrać i jak tynkować? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym uzyskasz perfekcyjny efekt.

Na rynku dostępne są różne zaprawy tynkarskie, które nadają się do zastosowania wewnątrz. Rodzaj tynku należy dopasować do warunków panujących w konkretnym pomieszczeniu, ale i własnych preferencji. Ważne jest też jego prawidłowe nałożenie, by powierzchnia była po zakończeniu tynkowania prosta i gotowa do kolejnych prac. Zobacz, jak tynkować wewnątrz i który tynk wybrać.

Tynkowanie ścian wewnętrznych – jaki tynk wybrać? Tynk gipsowy czy tynk cementowo-wapienny?

Do zastosowania wewnątrz stosuje się dwa rodzaje tynków – tynk gipsowy i cementowo-wapienny. Pierwszy z nich jest łatwiejszy do nałożenia ręcznie, a po jego wyszlifowaniu powierzchnia jest gładka. Tynki cementowo-wapienne po nałożeniu i szlifowaniu mają chropowatą powierzchnię, ale są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Nadają się też do stosowania we wnętrzach, w których panuje duża wilgotność, a więc idealne są do łazienki czy pralni. Jeśli musisz poprawić niewielkie nierówności na powierzchni, to tynk gipsowy będzie lepszym rozwiązaniem.

Cementowo-wapienny nadaje się do wyrównywania dużych krzywizn i możesz go nałożyć bezpośrednio na cegłę. Wybierając zatem tynk, zwróć uwagę na wilgoć, jaka panuje w danym pomieszczeniu i czy będzie to mocno eksploatowane wnętrze narażone na mechaniczne szkody.

Tynkowanie ręczne i przygotowanie podłoża – jakie narzędzia będą potrzebne?

Przed przystąpieniem do tynkowania musisz przygotować podłoże i narzędzia, które będą niezbędne do prawidłowego nakładania tynku. Na pewno musisz mieć preparat gruntujący, który będzie dobrany do rodzaju tynku i podłoża, które będziesz robić. Do przygotowania zaprawy potrzebujesz wiertarki z końcówką do mieszania. Warstwy tynku będziesz nakładać i wygładzać przy pomocy łaty tynkarskiej, gładkiej pacy, gąbki i wałka. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Na ścianie nie może być żadnych zanieczyszczeń. Musi być ona oczywiście sucha, a wszelkie otwory i pęknięcia usuń. Dziury załatasz masą szpachlową, a do usuwania nierówności przyda się papier ścierny. Ścianę musisz też zagruntować i użyj preparatu, który zwiększy przyczepność tynku. Poczekaj oczywiście do jego wyschnięcia i zastanów się jak tynkować – ręcznie czy automatem.

Tynkowanie ścian krok po kroku – przygotowanie zaprawy i nałożenie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie zaprawy, którą musisz rozrobić zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej użyć do tego specjalnej mieszarki lub wiertarki z końcówką mieszającą. Pamiętaj, że zaprawa nie może mieć grudek i nie mogą w niej występować pęcherzyki powietrza. W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej masz trzy godziny, by ją wykorzystać. Zaprawę nakłada się od góry do dołu. Zaprawę gipsową nakłada się najczęściej jedno warstwowo. Tynk cementowo-wapienny nakłada się przynajmniej trzy razy, w tym najpierw robi się tak zwaną obrzutkę. Jest to pierwsza warstwa, która musi być chropowata, by zwiększyć przyczepność pozostałych.

Jak tynkować prawidłowo?

Wiele osób zastanawia się, jak tynkować? Czy lepiej ręcznie, a może przy użyciu automatu. Oczywiście ta druga opcja jest szybsza, ale nie zawsze opłaca się inwestować w taki sprzęt przy jednorazowym remoncie. Ręczne tynkowanie też nie jest skomplikowane. Nałożoną zaprawę musisz dobrze wygładzić. By zrobić to perfekcyjnie, najpierw zaciągnij tynk, a następnie od razu go wyrównaj. Musisz robić to zdecydowanymi ruchami. Zaprawa po chili lekko zwiąże i wówczas przeprowadzasz równanie łatą trapezową. Na koniec następuje ostateczne gładzenie, które nazywa się również gąbkowaniem. Musisz nawilżyć gąbwkę lub pacę gąbkową i delikatnie przetrzeć powierzchnię i to jest już ostatni etap. Teraz musisz już poczekać, aż tynk wyschnie i możesz przystąpić do kolejnych prac.

O czym pamiętać, by dobrze położyć tynk?

Wiesz już, jak tynkować, ale musisz też wiedzieć, że możesz popełnić błędy, które spowodują, że efekt nie będzie zadowalający. Przede wszystkim dobierz odpowiedni produkt do podłoża i warunków pomieszczenia. Musisz odpowiednio przygotować ścianę, bo tylko wówczas z powodzeniem ją otynkujesz prawidłowo. Pamiętaj o gruntowaniu, które zwiększa przyczepność. Stosuj materiały budowlane wysokiej jakości. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to najpierw sprawdź, czy na pewno jesteś w stanie wykonać to samodzielnie. Oczywiście jest to duża oszczędność, ale jeśli popełnisz jakiś błąd, to będziesz musiał wydać ponownie pieniądze na materiały i poświecisz czas na poprawki. To może kosztować Cię więcej niż wynajęcie ekipy budowlanej.

Kładzenie tynku na ścianę

Ręczne tynkowanie ścian to z pozoru łatwe zadanie, o ile wiesz, jak tynkować, jak przygotować powierzchnię i jakie materiały wybrać. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom zdołasz położyć tynk i tym samym oszczędzisz na kosztach, jakie musiałbyś ponieść na wynajem ekipy remontowej. Pamiętaj, żeby mieć wszystkie narzędzia i zawsze stosuj się do zaleceń producenta.

Kategorie: Porady

Leon Krzyżanowski

Doświadczony budowlaniec, specjalizujący się w kompleksowych pracach budowlanych, remontach i wykończeniach, z dbałością o najwyższą jakość i precyzję wykonania.