Jednokolorowe ściany pokryte klasyczną farbą to już przeżytek. Obecnie w świecie aranżacji wnętrz coraz częściej stawiamy na przykuwające uwagę dekoracje oraz rozwiązania, które sprawiają, że pusta i nijaka przestrzeń nabiera osobistego i designerskiego charakteru. Nic więc dziwnego, że to właśnie hasło „struktura na ścianę jak zrobić?” jest jednym z najczęściej wyszukiwanych w tym sezonie!

Wydaje Ci się, że aby kłaść te dekoracje trzeba mieć jakieś wyjątkowe zdolności? Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości możesz samodzielnie nałożyć tynk dekoracyjny na ścianę i już zaledwie kilka chwil później cieszyć się kompletnie odmienionym wnętrzem sypialni, salonu, przedpokoju czy nawet łazienki.

Podoba Ci się wizja ekspresowej i skutecznej metamorfozy mieszkania? W takim razie koniecznie czytaj dalej, ponieważ dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące wykonania tynku dekoracyjnego. Struktura na ścianę jak zrobić ciekawy efekt we własnym domu? Zaraz się przekonasz!

Struktura na ścianę – jakie dekoracyjne rozwiązania są obecnie najmodniejsze?

Choć pośród wszystkich dostępnych rozwiązań największą popularnością cieszą się przede wszystkim tynki dekoracyjne, to w rzeczywistości istnieje kilka różnych sposobów na to, aby nadać ścianom niepowtarzalny charakter, który będzie budził zachwyt zarówno u domowników, jak i u odwiedzających gości.

Strukturę na ścianie można więc stworzyć za pomocą:

  • tynku strukturalnego – to rozwiązanie, które równie dobrze sprawdza się do zmiany wyglądu elewacji, jak i poszczególnych pomieszczeń w domu, choć warto podkreślić, że dekoracja w postaci tynku strukturalnego wymaga nie tylko największych nakładów pracy, ale też cierpliwości. Atutem tynku dekoracyjnego jest to, że występuje on w wielu wersjach, więc każdy z łatwością będzie w stanie znaleźć propozycję idealnie pasującą do swoich wymagań. Niezależnie od tego czy zdecydował się na styl nowoczesny, skandynawski, glamour czy klasyczny.
  • farby strukturalnej – masa tynkarska to nie Twoja bajka? Zamiast niej sięgnij po taśmę malarską, folię ochronną jaką zabezpieczysz podłogę, wałek oraz farbę strukturalną o wybranym wykończeniu. Efekt piasku, betonu, a może przetartego tynku? Tutaj nie ma złej odpowiedzi!
  • tapety strukturalnej – czyli najprościej mówiąc tapety, która perfekcyjnie imituje wzór drewna, kamieni, surowej cegły czy innego materiału z tą jednak zasadniczą różnicą, że ukończenie prac remontowych jest w tym przypadku znacznie szybsze, a wszelkie ewentualne pęknięcia, które mogłyby powstać np. podczas takowych kompletnie nas nie dotyczą. Oczywiście wybierając taką opcję należy zwrócić szczególną uwagę na precyzję oraz staranność, gdyż w przeciwnym razie uzyskanie zadowalającego i estetycznego efektu będzie niemożliwe.

Struktura na ścianę jak zrobić ją samodzielnie i położyć tynk dekoracyjny?

Tym razem chcesz dać upust swoim pokładom kreatywności, nie angażować do pracy ekspertów i przy okazji (prawdopodobnie) zaoszczędzić kilkaset złotych? Jeżeli zdecydowałeś, że podejmujesz się ambitnego zadania jakim jest samodzielna dekoracja wnętrz, to przydadzą Ci się poniższe wskazówki.

Dobra wiadomość jest taka, że wykonanie struktury takiej jak tynk dekoracyjny jest naprawdę dziecinnie prostym zadaniem. Wystarczy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni, która ma zostać pokryta tynkiem imitującym beton, trawertyn czy inny materiał. Następnie przeczytać zalecenia umieszczone na opakowaniu przez producenta, połączyć ze sobą poszczególne masy za pomocą mieszadła, a potem nanieść na określoną powierzchnię i pozostawić do całkowitego wyschnięcia mając na uwadze fakt, że czas schnięcia może być inny dla różnych produktów.

Przygotowanie podłoża jako klucz do sukcesu

Niezależnie od tego na jakie wykończenie oraz rodzaj struktury tynku się zdecydowałeś, w każdym przypadku kluczową kwestią jest właściwie przygotowanie i wypielęgnowanie. To bowiem właśnie od „podkładu” zależy to jak będzie prezentować się wybrany tynk ozdobny.

Z tego też względu całą przygodę ze strukturą warto zacząć od skrupulatnego oczyszczenia ścian (lub też sufitów) z kurzu, osadów, plam i wszelkiego innego rodzaju zabrudzeń. Po takim odświeżeniu dobrze jest też wyrównać daną powierzchnię i osuszyć.

Jak nanieść tynk strukturalny, aby efekt zachwycał przez lata?

Struktura na ścianę jak zrobić dekorację, aby niezmiennie robiła ona wrażenie? Gdy etap oczyszczania jest już ukończony, wówczas można przejść do zagruntowania powierzchni ścian za pomocą wybranego preparatu, który powinien dokładnie wyschnąć.

Po takim wstępie w końcu można przejść do całego clue programu, a więc nałożenia cienkiej warstwy tynku i zatrzeć ją pomocą pacy. Czynność tą należy powtarzać w myśl zasady „mokre na mokre” aż do chwili uzyskania pożądanego efektu końcowego.

Jeżeli chce się dodatkowo wykonać zdobienia bądź też uwydatnić wybrany tynk strukturalny, to koniecznie będzie sięgnięcie po specjalistyczne przyrządy takie jak szczotka, szpachla, wałek z wgłębieniami, ścieraka oraz paza zębata. To właśnie za pomocą wymienionych akcesoriów można sprawić, że nakładany produkt będzie wyglądać jeszcze bardziej spektakularnie, a własnoręcznie wykonane dzieło sprawi, że wystrój mieszkania będzie naprawdę unikalny.

Kategorie: Porady

Leon Krzyżanowski

Doświadczony budowlaniec, specjalizujący się w kompleksowych pracach budowlanych, remontach i wykończeniach, z dbałością o najwyższą jakość i precyzję wykonania.